Optometrysta

Optometrysta

Optometrysta to specjalista ds. zdrowia oczu i widzenia, który zajmuje się szerokim zakresem zadań związanych z oceną, diagnozą, korekcją i opieką nad zdrowiem oczu.

Optometrysta przeprowadza różnorodne testy i badania w celu oceny zdolności pacjenta do widzenia w różnych odległościach, ostrości wzroku, percepcji kolorów oraz ogólnego stanu zdrowia oczu. Optometryści są wykwalifikowani do diagnozowania i przepisywania korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Mogą również przeprowadzać terapie wzrokowe.

Przepisywanie okularów i soczewek kontaktowych:
W oparciu o wyniki badania wzroku, optometrysta może przepisać odpowiednie okulary, dostosowując parametry optyczne do potrzeb pacjenta. Soczewki kontaktowe są dobierane po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań. Po takiej ocenie optometrysta przeprowadza naukę aplikacji soczewek kontaktowych i ocenę dopasowania. Dobór soczewek kontaktowych przeprowadza się wraz z wizytami kontrolnymi, a następnie wizyty kontrolne te są kontynuowane w odpowiednich odstępach czasu, by monitorować stan zdrowia oczu.

Wizyta u optometrysty, oprócz badania ostrości wzroku, wiąże się z badaniem
profilaktycznym w celu wczesnego wykrywania problemów ze wzrokiem
oraz monitorowania zmian w stanie zdrowia oczu podczas regularnych wizyt
kontrolnych. W przypadku zauważenia niepokojących objawów optometrysta kieruje pacjenta do lekarza specjalisty.