Wszystko co zawsze chciałes wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Wszystko co zawsze chciałeś wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są idealną alternatywą dla używania okularów.

Są wygodne w noszeniu, łatwe w zakładaniu, zdejmowaniu i pielęgnacji.

Można powiedzieć, że odmieniły życie milionom ludzi.

Nosząc soczewki kontaktowe możesz cieszyć się pełną swobodą jaką Ci dają, wtedy gdy spotykasz się ze znajomymi, uprawiasz sporty czy po prostu dla poczucia komfortu, że możesz wyjść z domu bez okularów.

Jak wybrać właściwe soczewki kontaktowe?

Kiedy już zdecydujesz się wypróbować soczewki kontaktowe udaj się do specjalisty i poproś o soczewki marki i jakości cieszącej się powszechnym zaufaniem. Specjalista zada Ci kilka prostych pytań, aby mógł wybrać soczewki jak najlepiej dopasowane do Twoich oczu i Twojego stylu życia. Zanim specjalista zaaplikuje Ci próbne soczewki kontaktowe, najpierw przedstawi Ci dostępne opcje i przeprowadzi badanie okulistyczne. Bądź przygotowany na to, że badanie będzie odpłatne – jest ono konieczne dla odpowiedniego doboru soczewek i zapewnienia zdrowia Twoim oczom. Specjalista wyjaśni i zademonstruje Ci jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Poznasz również zasady prawidłowej pielęgnacji soczewek. Badanie zajmuje jedynie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Artykuł ma pomóc w rozwianiu niektórych powszechnych mitów na temat soczewek kontaktowych. Mamy nadzieje, że poszerzy ona Twoją wiedzę na temat soczewek i zachęci Cię do udania się do specjalisty po pierwszą bezpłatną parę. Przekonaj się, jaką swobodę mogą wnieść do Twojego życia soczewki kontaktowe.

Pogromcy mitów na temat soczewek kontaktowych:

Mit nr 1 : Soczewki kontaktowe są niewygodne.

Od chwili wynalezienia pierwszych soczewek kontaktowych upłynęło dużo czasu,a w ostatnich latach nastąpił prawdziwy postęp w technologii wykonania soczewek. Nowe soczewki są niezwykle miękkie, cienkie i elastyczne oraz, co bardzo ważne, doskonale utrzymują wilgoć, dzięki czemu odczuwasz w nich jeszcze większy komfort. Materiały, z jakich są produkowane oraz konstrukcja umożliwiają ich dopasowanie do unikalnego kształtu gałki Twojego oka. Ponieważ wymienia się je regularnie na nową parę, to zawsze cieszysz się uczuciem czystości, świeżości i komfortu. W istocie soczewki kontaktowe są tak wygodne, iż szybko zapominasz, że je nosisz.

Mit nr 2: Soczewki kontaktowe nie są zdrowe.

Materiały, z których wytwarza się soczewki kontaktowe są biokompatybilne. Podobne materiały używane są często w wielu innych dziedzinach medycyny. Materiały te przepuszczają wystarczającą dla oczu ilość tlenu. Dlatego też w przypadku nowoczesnych silikonowo-hydrożelowych soczewek kontaktowych problem z niewystarczającą ilością tlenu docierającego do rogówki należy do przeszłości. Soczewki kontaktowe produkowane są w oparciu o konstrukcję odpowiadającą kształtowi rogówki, co zapewnia maksymalny komfort. Oznacza to, że jeżeli soczewki zostały prawidłowo dobrane przez specjalistę oraz są właściwie pielęgnowane, to stanowią zdrową metodę korekcji wad wzroku. Ponieważ soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, przestrzeganie zaleceń specjalisty jest szczególnie ważne.

Mit nr 3: Soczewka kontaktowa może przenieść się za gałkę oczną.

Jest fizycznie niemożliwe, aby soczewka kontaktowa mogła się zagubić lub przenieść za oko. Może ona wyłącznie znajdować się na przedniej części gałki ocznej lub – jeżeli ulegnie przemieszczeniu – pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej i zawijająca się pod górną i dolną powieką, która nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się za gałkę oczną.

Mit nr 4: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych, ponieważ mam astygmatyzm.

W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne we wszystkich wersjach materiałów. Innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Wreszcie możesz cieszyć się swobodą, jaką Ci dają.

Mit nr 5: Potrzebuję dodatkowych okularów do czytania.

Prezbiopią nazywa się konieczność używania dodatkowych okularów do czytania z bliska. Zazwyczaj problem ten dotyka osoby po 45 roku życia. Istnieje wiele różnych sposobów korygowania prezbiopii za pomocą jedynie soczewek kontaktowych. Jeden ze sposobów określany jest mianem „monowizji”. W metodzie tej specjalista koryguje widzenie jednego oka do dali, a drugiego do bliży. Monowizja dobrze sprawdza się w przypadku osób wchodzących w „okres prezbopii” w wieku około 45 lat. Inną opcją dla osób z prezbiopią są specjalne soczewki dwuogniskowe. Soczewki te posiadają specjalne strefy do bliży i do dali, zapewniające dobrą jakość widzenia w różnych warunkach oświetlenia. Możliwość korekcji prezbiopii dostępna jest dla soczewek użytkowników soczewek kontaktowych, jak również użytkowników okularów cierpiących na prezbiopię, lub tych osób, które nie mogą się przekonać do noszenia okularów do bliży.

Mit nr 6: Jestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe.

Przy obecnym szerokim wyborze soczewek kontaktowych, osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami z ich noszenia. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich użytkowania. Przeciwwskazania nie zależą jednak od wieku ani – w większości przypadków – od rodzaju soczewek kontaktowych. Wiele starszych osób lubi soczewki kontaktowe, które jednocześnie zapewniają ostrość widzenia w dal i z bliska. Twój specjalista będzie mógł Ci doradzić, które soczewki najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i prowadzonemu stylowi życia.

Mit nr 7: Wszystkie soczewki kontaktowe są prawie takie same.

To nieprawda. W rzeczywistości występuje wiele różnic w soczewkach kontaktowych – mają one różne konstrukcje oraz wykonane są z różnych materiałów. Różnice występują także w formie korekcji, którą oferują – na przykład soczewki kontaktowe dla osób, które mają astygmatyzm. Wyróżniamy także różne tryby noszenia: soczewki wielokrotnej wymiany, soczewki o przedłużonym trybie noszenia czy soczewki, które wymieniasz każdego dnia. Dlatego nie wolno rozpoczynać noszenia soczewek lub zmieniać ich rodzaju bez zasięgnięcia porady u specjalisty. Komfort Twoich oczu, ostrość widzenia oraz zdrowie oczu mogą być wystawione na ryzyko!

Mit nr 8: Przy nagłych ruchach soczewki mogą mi wypaść z oczu.

Dzięki współczesnym konstrukcjom soczewki jest praktycznie niemożliwe, aby miękka soczewka kontaktowa mogła wypaść z oka, jeśli została na nie prawidłowo założona. Dlatego właśnie nosząc soczewki kontaktowe można uprawiać różnorodne sporty. Siła, jaka trzyma soczewkę kontaktową na oku, zależy od średnicy soczewki. Twarde soczewki kontaktowe nie przylegają do oczu tak mocno, jak miękkie (których średnica jest zwykle większa niż twardych). Miękkie soczewki kontaktowe nigdy nie wypadają samoistnie. W wyjątkowych przypadkach może się im to zdarzyć, jeśli zbyt mocno trzesz oko.

Mit nr 9: Im wyższe uwodnienie soczewek kontaktowych, tym więcej przepuszczają tlenu.

Jest to błędne, choć dość powszechne przekonanie. Soczewki silikonowo-hydrożelowe nowej generacji przepuszczają o wiele więcej tlenu, choć zawierają mniej wody niż tradycyjne hydrożelowe soczewki kontaktowe.

Mit nr 10: W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach.

W rzeczywistości często bywa odwrotnie! Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce i korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie jak to ma miejsce w przypadku okularów, z odległości 1-2 cm. Soczewki nie zsuwają się z nosa, ale pozostają nieruchome na rogówce. Właśnie z tego powodu w wielu przypadkach soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne niż okulary. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zsuwają sie ani nie tłuką podczas aktywności fizycznej i nie zmokną podczas deszczu. Nieważne jaki sport uprawiasz, soczewki kontaktowe mogą zapewnić Ci lepsze widzenie niż okulary.