Optometria to mało znana przeciętnym ludziom dziedzina nauki, której przedmiotem jest badanie procesu widzenia, diagnozowanie nieprawidłowości oraz poszukiwanie metod naprawiania ewentualnych dysfunkcji. Do zadań optometrii zalicza się rehabilitacja wzroku i dopasowywanie soczewek oraz okularów.

Profesja w Służbie dla Pacjentów

Liczba popularnych zawodów jest spora, ale większość z nich jest dobrze znana i każdy przeciętny człowiek potrafi ogólnie określić, czym się zajmuje ich przedstawiciel. Na długiej liście profesji znajdują się również takie, o których nie umiemy powiedzieć prawie nic. Zalicza się do nich optometrysta. Podobnie jak niektóre inne zawody, ten skierowany jest do konkretnych osób, do pacjentów z wadami wzroku, którzy muszą wyposażyć się w okulary. Kupowanie szkieł „na oko” nie jest oczywiście dobrym rozwiązaniem, ponieważ wady wzroku bywają różne i nawet znajomość liczby dioptrii nie rozwiązuje problemu. Przed wybraniem się do optyka czy apteki po nowe okulary koniecznie trzeba odwiedzić optometrystę.

Specyfika Zawodu Optometrysty

Specyfika zawodu optometrysty nie jest dobrze znana, bowiem zazwyczaj leczenie narządu wzroku kojarzy się z okulistą. Międzynarodowa definicja, przyjęta na całym świecie ponad 80 lat temu, za optometrystę uważa osobę wykonującą autonomiczny zawód, który można zdobyć w drodze ukończenia studiów na jednej z uczelni wyższych oraz działającą w obszarze ochrony zdrowia dotyczącej narządu wzroku. Optometrysta zajmuje się także diagnozowaniem chorób i dysfunkcji narządu wzroku oraz proponuje odpowiednie postępowanie mające na celu ich usunięcie. Zalicza się do tego między innymi rehabilitacja, leczenie i przydzielanie pomocy korekcyjnych. Jest to profesja zahaczająca o zawód okulisty.

Na Czym Polega Praca Optometrysty?

Pamiętając, że okulary mają nam zapewnić komfort widzenia identyczny jak w przypadku zdrowych oczu, precyzyjny dobór soczewek jest jednym z najważniejszych elementów zakupu. W tym momencie pojawia się zapotrzebowanie na poradę i wsparcie optometrysty. Optometrysta w Piotrkowie Trybunalskim przeprowadza szereg badań, dzięki którym może precyzyjnie określić wadę wzroku oraz jej nasilenie. Używane do tego celu specjalistyczne instrumenty pozwalają mu podjąć decyzję o procesie dalszego leczenia i ewentualnych ćwiczeniach czy pomocach korekcyjnych. Stosowana aparatura pozwala na badanie takich obszarów, jak ostrość wzroku, pole widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe, ruchy gałki ocznej czy podstawowe funkcje dróg wzrokowych.

Współpraca z Innymi Specjalistami

Optometrysta współpracuje z innymi specjalistami, konsultując się z nimi w trudnych przypadkach i kierując pacjentów na dodatkowe leczenie. Dobieranie okularów, soczewek kontaktowych i innych przyborów korekcyjnych jest działaniem ostatecznym, stosowanym tylko wówczas, gdy wyeliminowane zostały inne przyczyny stanowiące przesłanki do wyleczenia. Optometrysta w Piotrkowie Trybunalskim to zawód zbliżony do fizjoterapeuty, wspomagający procesy leczenia i korekcji wad wzroku, opracowujący i nadzorujący terapie i rehabilitacje po różnych zabiegach oraz pomagający w przywróceniu komfortu codziennego życia związanego z ostrym widzeniem.

Zapraszamy do Salonu Optycznego Krasoń

Jeśli szukasz specjalisty od wzroku w Piotrkowie Trybunalskim, zapraszamy do Salonu Optycznego Krasoń. Nasz optometrysta przeprowadzi profesjonalne badanie optometryczne, dobierze odpowiednie soczewki i okulary, a także doradzi w kwestii rehabilitacji wzroku. Optometrysta Piotrków Trybunalski to gwarancja zdrowia Twoich oczu i komfortu widzenia.

Optometrysta Piotrków Trybunalski – Twoje zdrowie wzroku w najlepszych rękach.