Może się wydawać, że okulista i optometrysta to ten sam specjalista. Tak naprawdę ich kompetencje są różne, dlatego warto wiedzieć, czyjej pomocy właściwie potrzebujesz. Sprawdź, na czym polega praca okulisty, a czym zajmuje się optometrysta.

Okulista

Kiedy pogarsza nam się wzrok lub odczuwamy dyskomfort związany z tym narządem, naturalnym działaniem wydaje się odwiedzenie okulisty. Jest to specjalista zajmujący się leczeniem chorób narządu wzroku i prowadzeniem profilaktyki w tym zakresie.

Do podstawowych zadań okulisty należą:

  • Rozpoznawanie chorób oczu,
  • Wykonywanie badań narządu wzroku,
  • Ustalanie leczenia,
  • Dobór okularów i soczewek,
  • Przeprowadzanie chirurgicznych zabiegów na gałce ocznej.

Okulista może pomóc w przypadkach urazów oka lub usuwania ciał obcych. Ma szerokie kompetencje w zakresie wykonywanych badań, nie ograniczając się jedynie do narządu wzroku. Jest zobowiązany do wykonywania zawodu zgodnie z zaakceptowanymi standardami diagnostyki i leczenia, dbając o dobro pacjenta. Wskazaniem do wizyty u okulisty są problemy z widzeniem, bóle głowy i oczu oraz niepokojące zmiany w obrębie układu wzrokowego.

Optometrysta

Podstawową różnicą między okulistą a optometrystą jest to, że optometrysta nie jest absolwentem szkoły medycznej. Zazwyczaj posiada tytuł magistra fizyki w zakresie optometrii lub ukończył odpowiednie studia podyplomowe. Zawód optometrysty należy do systemu ochrony zdrowia w takim samym stopniu, jak zawód lekarza okulisty.

W ramach swojej pracy optometrysta:

  • Dokonuje pomiarów refrakcji, czyli wady wzroku,
  • Dobiera soczewki okularowe i kontaktowe o odpowiedniej mocy,
  • Przeprowadza badania przesiewowe mające na celu wykrycie wad wzroku,
  • Edukuje w zakresie użytkowania wyrobów medycznych do korekcji wzroku,
  • Rehabilituje układ wzrokowy i prowadzi trening wzrokowy na zlecenie lekarza.

Optometrysta w Piotrkowie Trybunalskim nie może podejmować specjalistycznego leczenia rozpoznanych zmian w oku, ale może przeprowadzić dokładne badanie optometryczne i dobrać odpowiednie soczewki lub okulary.

Podsumowanie

W Salonie Optycznym Krasoń w Piotrkowie Trybunalskim oferujemy kompleksową opiekę nad Twoim wzrokiem. Nasi specjaliści – okulista i optometrysta – zapewnią Ci profesjonalne badanie optometryczne, dokładną diagnozę i odpowiedni dobór okularów lub soczewek kontaktowych. Optometrysta Piotrków Trybunalski to gwarancja zdrowia Twoich oczu i komfortu widzenia.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu i skorzystania z usług naszych doświadczonych specjalistów. Optometrysta Piotrków Trybunalski – Twoje zdrowie wzroku w najlepszych rękach.