Badanie wzroku to więcej niż korekcja

Oczy to okno, przez które widać ogólny stan Twojego zdrowia

Oczy ujawniają dużo więcej informacji na temat naszego stanu zdrowia, niż tylko to jaką mamy ostrość wzroku. Oczy to okno, przez które specjalista może ocenić ogólny stan Twojego zdrowia i w porę ujawnić choroby ogólnoustrojowe.

Nie ma drugiego takiego narządu w naszym organizmie, który umożliwiałby tak łatwą ocenę stanu żył i tętnic. Specjalista może bezpośrednio zaobserwować naczynia krwionośne tylnej części gałki ocznej. Twoje oczy mogą pełnić kluczową rolę we wczesnym diagnozowaniu zaburzeń przemiany materii takich jak nadciśnienie, cukrzyca, anemia, itp. W oczach specjalista może również dostrzec wczesne objawy chorób, które wpływają na jakość Twojego widzenia. Dlatego tak ważne są regularne, wykonywane przynajmniej raz w roku, badania kontrolne, nawet jeśli nie masz żadnych problemów ze wzrokiem. Oczy opowiadają historię, którą zinterpretować potrafi tylko lekarz.

Co o Twoim zdrowiu powiedzą Twoje oczy ?

Ból głowy

Ból głowy nie zawsze jest spowodowany czynnikami zewnętrzny, a jego przyczyny mogą być różnorodne. Ból głowy zlokalizowany w okolicach oczu może być wynikiem ich przemęczenia, ale najczęściej powiązany jest z nieskorygowaną wadą refrakcji (potrzeba korekcji wzroku jest nierozpoznana – pacjent nie korzysta z żadnej formy korekcji). Ponadto, ból głowy może być skutkiem zapalenia zatok lub zmęczenia oczy wynikającego z nieprawidłowego ustawienia oczu. Pewne poważne schorzenia mogą być przyczyną bólu głowy, szczególnie w okolicach oczu i czoła. W rzadkich przypadkach może on być również oznaką jaskry. (wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej) lub nierozpoznanego nowotworu. Ważne jest, aby rozpoznać i w miarę możliwości rozpocząć leczenie przyczyn regularnego występowania bólu głowy. Twój specjalista będzie starał się odnaleźć te oznaki w trakcie regularnego badania kontrolnego.

Nadciśnienie tętnicze

Jedną z pierwszych oznak wskazujących na nadciśnienie tętnicze są nieregularne i zwężone naczynia krwionośne. Specjalista ma okazje przyjrzeć się naczyniom krwionośnym zlokalizowanym na dnie oka w trakcie badania wzroku oraz może sprawdzić stan Twoich tętnic i żył. Dlatego też badanie oka wykonywane przez specjalistę, to coś więcej niż tylko kontrola wzroku.

Cukrzyca

Jeśli często robi Ci się gorąco i chce Ci się pić, przejściowo pogarsza Ci się ostrość wzroku raz chudniesz lub przybierasz na wadze, to być może cierpisz na cukrzycę. Wówczas rąbka tajemnicy może uchylić specjaliście badanie dna oka. Cukrzyca wpływa na małe naczynia krwionośne, w tym te znajdujące się na dnie Twojej gałki ocznej. Specjalista może je wykryć wykonując badanie wzroku, czasem nawet zanim dostrzeże inne objawy. Wczesne wykrycie cukrzycy jest istotne, gdyż tylko w ten sposób można na dłuższą metę opanować to schorzenie.

Udar mózgu

Jeśli cierpisz na nadciśnienie, musisz mieć pewność, że Twoje leczenie niweluje wszelkie skoki ciśnienia występujące w ciągu dnia. Z badania siatkówki można odczytać ważne informacje, co może pomóc specjaliście stwierdzić, czy powinieneś baczniej śledzić stan swojego zdrowia pod kątem ryzyka udaru mózgu. Badanie kulistyczne umożliwia stwierdzenie w siatkówce obecności specyficznie zwężonych naczyń, dzięki czemu specjalista może udzielić Ci stosownych porad, których przestrzeganie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Podwyższony poziom cholesterolu

W trakcie badania wzroku Twój specjalista może również odkryć oznaki podwyższonego cholesterolu we krwi. Tłuszcze przylegają do ścian naczyń siatkówki i zmieniają ich strukturę, co doskonale widać kiedy wykonujemy badanie naczyń krwionośnych oka. Stwardnienie ścian naczyń i zwężenie ich wewnętrznej średnicy w wyniku odkładania się tłuszczu może stać się przyczyną nadciśnienia tętniczego, chorób serca oraz udaru mózgu. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cholesterolu i utrzymywanie go na właściwym poziomie pomoże uchronić Cię przed tymi chorobami, podnieść jakość Twojego życia, a nawet je przedłużyć.

Odkryj problem, zanim go zobaczysz

Oczy są podatne na własne schorzenia, którym towarzyszą tylko minimalne objawy. Schorzenia te mogą jednak wywołać cały szereg problemów, począwszy od nieostrego widzenia, a skończywszy na zupełnej utracie wzroku. Właśnie dlatego powinieneś wziąć odpowiedzialność za zdrowie swoich oczu. Wykonuj codzienne łatwe badanie, zadając sobie proste pytania:

Czy moje oczy czują się dobrze ?
Czy moje oczy wygladają dobrze ?
Czy widzę dobrze ?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś „nie”, powinieneś udać się do specjalisty. Rutynowe badania wykonywane przez specjalistę są bezbolesne i bezinwazyjne, a moga zapobiec wielu problemom ze zdrowiem, z jakimi może będziesz musiał się zmierzyć.

Najczęstsze choroby oczu:

Jaskra

Jaskra powoduje podwyższenie ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej w wyniku utraty zdolności do jego prawidłowej regulacji. Zmiana ciśnienia uszkadza nerw wzrokowy i w znaczącym stopniu wpływa najpierw na widzenie peryferyjne, a w dalszej kolejności na widzenie centralne. Niebezpieczeństwo polega na tym, że pacjenci nie czują i nie zdają sobie sprawy z tego, że mają jaskrę, aż jest za późno, aby jej zapobiec. Można powiedzieć, że w Twoim oku bez przerwy panuje pewne ciśnienie, ale jaskra sprawia, że ciśnienie to zwiększa się powoli, tak że nie jesteś w stanie tego zauważyć. Mimo iż jaskra jest jedną z najlepiej poznanych chorób oczu, to nadal pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych, gdyż jej objawy stają się widoczne dopiero na jednym z jej ostatnich etapów rozwoju. Nieleczona może spowodować nieodwracalną ślepotę. Z tego powodu wczesne wykrycie ma tak istotne znaczenie w zapobieganiu utraty wzroku. Twój specjalista może wykryć te wczesne zmiany w trakcie rutynowego badania wzroku.

Jest wiele sposobów leczenia jaskry. począwszy od stosowania zwykłych kropli do oczu na wczesnych etapach po zabiegi laserowe i wreszcie – w najcięższych wypadkach – leczenie chirurgiczne. Należy pamiętać, że uszkodzony nerw wzrokowy nie ulega regeneracji, za to zdrowe nerwy można chronić. Możesz zapobiec jaskrze dzięki regularnej, wykonywanej raz w roku, całkowicie bezbolesnej kontroli okulistycznej.

Zaćma

Znajdująca się w oku soczewka ulega zmętnieniu, w szczególności u osób starszych. W wyniku predyspozycji genetycznych, objawy zaćmy mogą wystąpić również w młodym wieku. Osoby, u których rozwija się zaćma, stwierdzają u siebie nieostre widzenie, zauważają, że nocą oślepia ich światło, a także odczuwają dyskomfort prowadząc samochód nocą.

W celu wyleczenia zaćmy konieczne jest usunięcie soczewki ocznej i zastąpienie jej sztuczną soczewką. Operacje zaćmy są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie/ Warto wiedzieć, że promienie ultrafioletowe (UV), przyspiesza rozwój zaćmy. Dlatego też tak ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV przy pomocy filtra UV, znajdującego się w okularach i soczewkach kontaktowych. Jeśli stwierdzisz, że widzisz jak przez mgłę, zgłoś się do specjalisty w celu wyjaśnienia przyczyny tego stanu.